Jak zaoszczędzić i zmniejszyć wydatki na paliwo? Zwróćcie uwagę na te czynniki:

18238220_1966799836883114_1629857434586863113_o
1. Rozpoczęcie jazdy – we współczesnych samochodach nie ma potrzeby rozgrzewania samochodu na postoju i wciskania pedału gazu przy zapalaniu. Należy ruszać od razu i pierwsze kilka kilometrów jechać spokojnie, dając silnikowi się rozgrzać. Po podróży dobrą praktyką jest takie zaparkowanie pojazdu, aby rozpoczynając jazdę ruszać do przodu, bez zbędnego manewrowania na zimnym silniku, kiedy auto spala najwięcej.

2. Styl jazdy jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na ilość zużytego paliwa. Temat już opisywaliśmy w kontekście eco-drivingu:https://goo.gl/OQOy46

3. Klimatyzacja – korzystać, nie korzystać, ograniczać? Stojąc w korkach lub poruszają się w terenie zabudowanym z niewielką prędkością dobrze jest schłodzić się otwierając szyby. Przy dużej prędkości otwarte okna spowodują jednak opór i znacznie większe zużycie paliwa, aniżeli przy włączonej klimatyzacji. Należy pamiętać, że im niższą ustawimy temperaturę, tym wyższe będzie zapotrzebowanie na paliwo.

4. Zbyt niskie ciśnienie w oponach – każde 0,5 bara to zwiększenie zużycia paliwa o 5%.

5. Elementy eksploatacyjne – wysłużony olej, stare świecie, brudny filtr powietrza to kolejne kilkanaście złotych więcej na paliwo.

6. Nienajlepszy stan techniczny – niepoprawnie działające zaciski hamulcowe, niewłaściwa zbieżność lub świecąca się kontrolka sygnalizująca usterkę silnika to od kilku do kilkunastu % większy apetyt na paliwo.

7. Niepotrzebne przedmioty, które obciążają samochód – nieużywany bagażnik lub box dachowy, niepotrzebny ładunek w bagażniku to kolejny opór dla pracy silnika.

8. Elektronika – prąd w samochodzie wytwarzany jest przez alternator, który pracuje dzięki silnikowi. Im więcej zaawansowanej elektroniki, tym większą pracę wykonać musi silnik zużywając proporcjonalnie więcej paliwa. Duże zapotrzebowanie na energię mają: rozbudowane audio, ogrzewanie szyb, lusterek, foteli.

Łukasz

źródło: Doradca ProfiAuto