Firma Nissens stworzyła narzędzie online pozwalające na sprawdzenie ilości gazu i oleju w samochodowych układach klimatyzacji.

585789018

Narzędzie to stanowi rozszerzenie programu szkoleniowego Nissens (Nissens Training Concept). Aby zapewnić prawidłowe napełnienie układu klimatyzacji oraz dobranie odpowiedniego oleju sprężarkowego dla dowolnego modelu samochodu, firma Nissens stworzyła dostępną online bazę danych. Zawierająca informacje o 80 markach i ponad 2500 modelach samochodów baza danych jest bezpłatna i dostosowana do użytku na komputerach, tabletach oraz smartfonach.

Stosowanie olejów uniwersalnych, mieszanie olejów lub dodawanie do układu klimatyzacji nieprawidłowych rodzajów olejów to jedne z najczęstszych przyczyn usterek sprężarek. Układy klimatyzacji stają się coraz bardziej skomplikowane, co stało się jeszcze bardziej widoczne po wprowadzeniu nowego czynnika chłodniczego R1234yf. Jan Zieleśkiewicz, Marketing Manager w firmie Nissens, objaśnia:

– Prawidłowe ilości napełnienia układu klimatyzacji czynnikiem chłodniczym i środkiem smarnym są absolutnie kluczowe dla jego prawidłowego działania. Podczas standardowej procedury serwisowania układu klimatyzacji wiele rzeczy może pójść nie tak, co może w szybkim tempie zagrozić całemu układowi lub jego konkretnym komponentom albo doprowadzić do nieprawidłowych warunków pracy i spowodować przyspieszone zużycie lub awarię. – Nieprawidłowe napełnienie układu to jedna z przyczyn, z jaką często mamy do czynienia, kiedy sprawdzamy usterki klimatyzacji. Niedostateczne napełnienie wpływa na smarowanie sprężarki i ogranicza prawidłowy odbiór ciepła, zaś przepełnienie układu prowadzi do zbyt wysokiego ciśnienia roboczego, a tym samym wzrostu temperatury, powodując przeciążenie i przegrzanie sprężarki. Innym problemem jest stosowanie nieprawidłowego typu i nieprawidłowej ilości oleju. Do każdej sprężarki przypisany jest dedykowany typ oleju o specyficznej formule i lepkości i tylko taki środek smarny może być w danej sprężarce stosowany. W przeciwnym razie sprężarka może ulec awarii. Może nie od razu, ale z pewnością w najbliższym czasie. – mówi Jan Zieleśkiewicz.

 

Dzięki nowemu narzędziu firmy Nissens mechanicy mają teraz natychmiastowy dostęp do informacji o prawidłowych ilościach czynnika i oleju. Baza danych obejmuje nie tylko samochody europejskie, lecz także samochody pochodzące ze Stanów Zjednoczonych i Azji. Co więcej, opracowany przez Nissens schemat układu klimatyzacji zawiera wskazówki dotyczące modeli samochodów wyposażonych w układy klimatyzacji wykorzystujące najnowszy czynnik chłodniczy R1234yf. Baza danych będzie stale poszerzana o nowe modele aut.

Baza danych jest dostępna bezpłatnie na stronie www.nissens.com/ac-fillings

źródło: motofocus.pl